FuckupNights Ankara – Vol XXIII

Neler Olacak?

Motivasyonel, konuşmacı, yazar, davranış bilimleri araştırmacısı Mehmet Auf moderatörlüğünde üç 'fuck up' tecrübesi yaşayan girişimci / iş insanı bizlerle deneyimlerini paylaşacak.

Neden başarısız olduklarını, şimdiki akılları ile neyi farklı yapacaklarını 7 dakika içinde apaçık ortaya dökecekler. Kendi kendilerine dökemezlerse, Mehmet Auf moderatörlüğünde, hepimiz sorularımızla yardımcı olacağız:)

Hep birlikte, yapılan yanlışlara alternatif, heyecanlı ve farklı yollar bulacağız ve başkalarının ‘fuck up’ larından dersler çıkaracağız.

HAVYARBADEM


HavyarBadem yeni nesil başarı hikayelerine tepki olarak asla ama asla bir garajda ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte bir içki masasında, Kocatepe manzaralı bir mutfakta ortaya çıkmış olabilir.

HavyarBadem amatör olduğu kadar profesyonel, geyiğe düşkün olduğu kadar duyarlı olmayı başarabilen iki tok sesli, tatlı adama denir. Ama HavyarBadem kim sorusunun cevabı da tam olarak verilemez aslında.

Program, Havyarların Badem, Bademlerin ise Havyar olduğu ütopik bir dünyada geçer. Biraz da Ankara’yı hatırlatır. Her ne kadar sesleri ülke topraklarının her köşesine ve sınırların ötesine ulaşıyor olsa da HavyarBadem “bizim çocuklar”dır. Tunalı’da gezinir, ODTÜ’de okur, Eymir’de keyif yaparlar. Sonra mikrofonlarının başına oturup çok büyük bir heyecan ve coşkuyla güzel, komik, hüzünlü… bir sürü şey anlatırlar. İyi ki anlatırlar. Bağzı cumaları anlatırlar.

1988 yılında Ankara’da doğan Selin Gülmüş Kolay 2009 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl ABD’de Northeastern University Technological Entrepreneurship bölümünde başladığı yüksek lisansını 2010 yılında tamamlamıştır.

İlk girişimi Azerbaycan’da at yarışı bahis sistemleri üzerine kurulan Race&Tote firması fuckup hikayelerinin ilkidir. Dijital sağlık ve giyilebilir teknolojiler üzerine yoğunlaştığı girişimcilik yolculuğuna 2012 yılında Kironna’yı kurarak devam etmiştir.

Kironna bünyesinde hekimlere, sağlık profesyonellerine ve halk sağlığına yönelik olarak online mecraların nasıl kullanılması gerektiğine odaklanılmış ve www.saglikveyasam.comwww.kongredeyim.com vb. gibi farklı paydaşlara yönelik online hizmetler geliştirilmiştir. 2013 yılında kurulan H2O, giyilebilir sağlık teknolojilerine odaklanmış ve bu konuda 2 Tübitak projesini başarıyla tamamlamıştır.

Özellikle hareket bozukluğu hastalıklarının takibiyle elde edilecek verinin anlamladırılması, Parkinson hastalığının günlük hayatta takibi ile ilgili giyilebilir teknoloji projesi Nisan ayında hastaların kullanımına sunulacaktır. H2O’daki görevinin yanı sıra Seleda Biyogaz Gübre’de Satış ve Pazarlama, Gen İlaç’ta Strateji ve Kurumsal Gelişim görevlerine devam etmektedir.

Yağmur Selin Gülmüş Kolay


Serkan Koç


Serkan Koç 25 yılık iş hayatına Garanti Bankasında başladı. 8 yıllık bankacılık tecrübesinde Hazine ve Nakit yönetimi bölümlerinde çalıştı. İlk Fuckup'ını bankacıyken kurduğu restaurant'da yaşadı. Tam şube müdürü olacakken bankacılığın kendisine uygun olmadığını anlayıp Turkcell'de en düşük seviyeden işe girdi.

Burada bölge müdürlüğü, Satış geliştirme, Satış destek, Raporlama ve bütçe gibi bölümlerin yöneticiliğini yaptı. 2009 yılında işten ayrılıp şarap dağıtıcılığı ve pırlantalı takı satışına başladı. Başarıyla giden işi öngöremediği sebeplerle bırakmak zorunda kaldı. Tekrar Turkcell'e geri döndü. Burada Uluslararası bir oluşumu yönetti.

Daha sonra Alternatif Satış Kanalları Yönetimi yaptı. Baktı iş hayatı dijitalleşiyor. Deneyim sağlamak için kendi dijital işini kurdu. Bu işte edindiği eneyimlerle cimri.com'un başına geçti.

Kurduğu iş dallanarak bugün 2 şubeli co-working space, yazılım şirketi, içerik sağlayıcı bir başka şirket ve yeni yatırımı seo konusunda raporlama yapan bir girişim ve 4 tane yeni site ile devamını sürdürüyor. Medipol üniversitesinde eğitmen. Profesyonel Konuşmacı, Mentor, Kişisel gelişim eğitmeni ve cimri.com Genel Müdürü olarak iş hayatına devam ediyor.

Mehmet Auf, O.D.T.Ü Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, akademik çalışmalarına devam etmiş Amerika’da yapay zeka alanında yüksek lisans çalışmalarında bulunmuş, Türkiye'ye dönüşünde O.D.T.Ü, İşletme Bölümünde MBA yapmıştır.

Çok yönlü kişiliğini iş yaşamına da yansıtan Mehmet Auf, çeşitli özel sektör kuruluşlarında üst düzey yöneticilik ve yönetici ortaklıklarda bulunmuş ve kariyerini eğitim ve danışmanlık alanında geliştirmeye karar vermiştir. Kariyeri boyunca 150,000'den fazla katılımcıya davranış bilimleri konusunda eğitim veren halen konuşmacı ve danışman olarak faaliyetlerine devam etmekte olan Mehmet Auf aynı zamanda bir davranış bilimleri araştırmacısı, senarist, oyuncu ve yazardır.

Mehmet Auf